دخانیات و انواع آن

تنباکو و توتون

تنباكو يا توتون، گياهي  با برگهاي پهن است كه در اصل  به آمريكاي شمالي و جنوبي رشد مي‌كرده و امروزه در سراسر جهان كشت مي‌شود. به برگهاي خشك و بريده شده اين گياه تنباكو مي‌گويند. مصرف اصلي اين گياه تدخين دود حاصل از سوزاندن برگهاي  خشك آن است  كه داراي نيكوتين است.  اين  كار با  پيچيدن آن  در كاغذ يا برگهاي  برش نخورده به صورت سيگار يا سيگار برگ و با ريختن آنها در سر قليان و تدخين ( =كشيدن) آنها انجام مي‌شود.

اين گياه به طور معمول يك تا ۲ متر رشد مي‌كند. برگهاي آن بزرگ و پهن بوده و حدود نيم‌متر ارتفاع دارند كه با موهاي بلند و نرم پوشيده شده است و داراي شيره چسبنده‌اي است.

آزمایش اعتیاد

انفيه

در لغت هر دارويي را كه  به بيني كشند انفيه  مي‌گويند. انفيه ماده‌اي است كه براي باز شدن مجاري تنفسي استفاده مي‌شود . عطسه‌آور و طريقه  استعمال به اين صورت  است كه  مقداري كم از آن را در پشت  دست قرار داده به  همراه دم به داخل بيني مي‌رانند. تركيبات آن از ۳ نوع گياه تشكيل شده است. كه اصلي‌ترين آن ريشه خربق سفيد است. در احاديث و روايات اسلامي ظاهراً به كاربردهاي درماني انفيه اشاره شده است.

تعرفه درمان اعتیاد

واحد مالی

جهت کسب اطلاع از تعرفه های درمان به روش سم زدایی سریع دکمه مشاهده تعرفه را کلیک کنید

پيپ

وسيله‌اي  براي  كشيدن  دود توتون است.  انواع  اين وسيله در ميان  بوميان آمريكا رايج  بوده و پس از كشف آمريكا و آوردن توتون در ساير مناطق استفاده شد.

نوعي پيپ در ايران به چپق معروف است كه دسته چوبي بلند يا متوسط و يك كاسه گلي دارد. براي كشيدن دود توتون، آنرا در كاسه پيپ مي‌ريزند و آتش مي‌زنند. با يك پك زدن به انتهاي دسته پيپ دود به داخل دهان و دستگاه تنفس مي‌رود.

پيپ مرغوب اروپايي بوده و معمولاً از چوب بريار درست مي‌شود. و شكلهاي متنوعي دارد.

سيگار برگ

به لوله بزرگي مجتمع  از تنباكوي خشك شده گفته  مي‌شود كه در داخل يك برگ قرار مي‌گيرند. سيگار برگ را همانند سيگار استفاده مي‌كنند. و از اوايل قرن ۱ ميلادي توسط سرخپوستان كشف شد.

سيگارهای منتول‌دار

منتول  همان اسانس  نعناع مي‌باشد. منتول به عنوان  يك دارو  براي كاهش درد، رفع التهاب، بي‌حس و سرد كننده محل مورد نظر از بدن، در اكثر  پمادهاي  موضعي ضد درد و  ضد خارش  استفاده مي‌شود. استفاده از اين خاصيت منتول در توتون سيگار باعث مي‌گردد كه  فرد هنگام  كشيدن  سيگار،  ظاهراً  احساس  مطبوع‌تري  داشته  باشد و از علائم التهابي، سوزانندگي و بوي نامطبوع سيگار در امان بماند. در حقيقت فرد سيگاري ، دود سيگار حاوي۴۰۰۰ نوع ماده سمي و كشنده را با ظاهري آراسته و خنك به بدن  خود  وارد مي‌كند. اين  احساس  مطبوع به خصوص  در اولين دفعات استفاده  توسط فرد، باعث دوام بيشتر در مصرف سيگار و اعتياد شديدتر و طولاني‌تر مي‌گردد.

تحقيقات جديد  نشان داده‌اند كه  منتول با  تحريك گيرنده‌هاي  سرمايي  موجود در حلق و بيني باعث ايجاد وقفه در تنفس مي‌گردد.  اين توقف موقتي  و كوتاه مدت در نفس كشيدن، باعث  ايستايي بيشتر دود در ريه‌ها  و مجاري تنفسي مي‌گردد و نيكوتين  فرصت بيشتري براي جذب پيدا مي‌كنند  يعني اعتياد بيشتر و شديدتر به نيكوتين  بعضي تحقيقات مشكوك سعي دارند تا عوارض اين نوع سيگارها را مشابه سيگارهاي معمولي بدانند.

مصرف سیگار منقول دار در کودکان

مصرف تركيبات خوراكي منتول دار در كودكان زير شش سال ، به دليل احتمال  وقفه تنفسي در آنان ممنوع است. اثرات منتول روي باروري و سقط  جنين تحقيقات  مختلف و متناقضي  انجام گرفته ولي  اثرات ضد تخمك‌گذاري آن در خانم‌ها ثابت شده است.

رواج برخي باورهاي غلط در مورد اين نوع سيگارها مانند ضد نفخ، درمان سرماخوردگي زمينه‌ساز مصرف بيشتر است. خصوصاً با ظاهري  زيبا  و  فانتزي،  سيگار  سفيدرنگ  در جعبه‌اي  با  رنگ سبز و  طعم  نعناع  قاتلان  كوچك ساخته تا به عنوان تفريح نوجوانان به آن عادت كنند. مصرف اين سيگارها توسط اطفال هم گزارش شده است.

اشتراک گزاری مطالب در شبکه های اجتماعی

Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter
Email

پرسنل درمان ترک اعتیاد فجر