سم زدایی اعتیاد  سم زدایی سریع اعتیاد  سم زدایی مواد

ترک اعتیاد
سم زدایی سریع 
اعتیاد
مواد
تریاک
متادون
هروئین
شیشه

مرکز درمانی فجر

خدمات درمانی

سرم تراپی یا درمان همراه سرم

در این روش متناسب با وضعیت بیمار با وصل انواع سرم به بیمار و تجویز متناسب دارو داخل سرم علائم ویددراوال یا محرومیت از مواد (خماری) از بین می رود و پس از گذشت سه روز فرد نیازی به مصرف مواد ندارد. و تقریبا بدون درد جسمی، بدن از مواد پاک گشته و تست ایشان منفی می شود. ولی درمان های روان شناختی باید تا توانمند سازی بیمار ادامه یابد تا تضمینی برای پاک بودن بیمار شما گردد.

تجویز داروهای تزریقی

در این روش نیازی به سرم نبوده و از آمپولهای متناسب برای درمان فرد و برطرف نمودن علائم ترک استفاده می شود. یعنی با تزریق آمپول به بیمار بر حسب نیاز و تجویز پزشک، بیمار بدون درد و در کمترین زمان ممکن (بسته به نوع مصرف مواد) سم زدایی گشته و تست ایشان منفی می گردد.

داروهای خوراکی و سایر

دربعضی موارد درمانی نه نیاز به سرم بوده و نه تزریق دارو بلکه با تجویز و مصرف انواع قرصها، کپسولها، شیاف ها و پمادها برای برطرف نمودن علائم ترک استفاده می شود. که همه این موارد با تشخیص پزشک متخصص در درمان اعتیاد صورت می پذیرد. زیرا هر بدن و مصرفی درمان مورد نیاز خود را می طلبد که حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. و در ادامه درمان های غیر دارویی بیمار شروع می شود. که همه مراحل  سم زدایی های سریع و آسان در مرکز درمانی فجر صورت می پذیرد.

گالری تصاویر

سوالات متداول

درمان در سه روز انجام می شود. و از طریق سرم تراپی و داروهای خوراکی سم زدایی صورت می گیرد. میزان و نوع دارو بر اساس ماده مصرفی بیمار و نحوه استفاده آن (تدخینی، خوراکی، مشامی و یا تزریق) انجام می شود.

داروهای استفاده شده به مقداری که تجویز می شود در فرد وابستگی ایجاد نمی کند. و داروهایی که بعد از درمان به بیمار داده می شود جنبه ی کمکی داشته و به راحتی پس از چند روز قطع می شود.

داروهای استفاده شده در درمان مورد تایید وزارت بهداشت بوده و هیچ گونه عوارضی برای بیمار ندارد.

سم زدایی به صورت کامل انجام شده و تمامی مواد از بدن بیمار بیرون می رود و بدن نیازی به مصرف مجدد مواد ندارد. از آنجا که سم زدایی قدم اول درمان اعتیاد است، مشاوره و همراهی خانواده باید ادامه داشته باشد تا بهبودی بیمار تداوم بپذیرد.

گالری تصاویر

سوالات متادول

درمان در سه روز انجام می شود. و از طریق سرم تراپی و داروهای خوراکی سم زدایی صورت می گیرد. میزان و نوع دارو بر اساس ماده مصرفی بیمار و نحوه استفاده آن (تدخینی، خوراکی، مشامی و یا تزریق) انجام می شود.

داروهای استفاده شده به مقداری که تجویز می شود در فرد وابستگی ایجاد نمی کند. و داروهایی که بعد از درمان به بیمار داده می شود جنبه ی کمکی داشته و به راحتی پس از چند روز قطع می شود.

داروهای استفاده شده در درمان مورد تایید وزارت بهداشت بوده و هیچ گونه عوارضی برای بیمار ندارد.

سم زدایی به صورت کامل انجام شده و تمامی مواد از بدن بیمار بیرون می رود و بدن نیازی به مصرف مجدد مواد ندارد. از آنجا که سم زدایی قدم اول درمان اعتیاد است، مشاوره و همراهی خانواده باید ادامه داشته باشد تا بهبودی بیمار تداوم بپذیرد.

درباره من

دکتر حمید رضا زارع

فارغ التحصیل رشته پزشک عمومی ازدانشگاه شهید صدوقی یزد می باشند که هم اکنون درحوزه درمان و بازتوانی اعتیاد مشغول به فعالیت هستند.در سال ۱۳۸۶ آموزش ویژه درمان با متادون (MMT) ودرمان سم زدایی با بوپرنورفین و درمان نگهدارنده با قرص (BMT) را طی کرده و از همان سال دراین حیطه مشغول به خدمت به بیماران وابسته به انواع مواد مخدرشده اند.در کنار این سه درمان، درمان نگهدارنده با تنتور اپیوم (OPT) زیرنظر ایشان انجام می شود.از افتخارات ایشان عضویت درکادر پزشکان اربعین حسینی درکربلا و فعالیت های بشردوستانه درهلال احمر یزد می باشد.در کنار همه ی این ها مجری تحقیق مقایسه میزان لغزش در درمان متادون و درمان بوپرنورفین هم بوده اند.رسالت ما:خدمت به افرادی است که زیباترین سال های عمر خود را گرفتار مصرف مواد مخدر بوده و تلاش ما بر این است که آن زیبایی را به زندگی شان بازگردانیم،تا شایدالتیام بخش دردهای خانواده های ایشان باشیم.افتخار ما این است که توانسته ایم دریک دهه فعایت،لبخند رابرلب بیماران بهبودیافته و خانواده های ایشان بنشانیم.

دکتر حمید رضا زارع

دیدگاه بیماران درمان شده

از مصرف هروئین خیلی خسته شده بودم ولی از سم زدایی و ترک می ترسیدم. باکمک و همراهی خانواده توی هتل سنتی بستری شدم. دیدن مکان یکم به من آرامش داد. همراه بودن همسرم از استرس درمان کم کرد. ذهنیت منم از ترک چیز دیگه ای بود. ولی با این روش سم زایی فهمیدم ترک های راحت هم داریم. از حق نگذریم فقط چون ناز پرورده هستم غذای هتل رو زیاد نمی خوردم ولی فکر کنم اینقدر خوشمزه بود که غذای منم رو هم همسرم می خورد.
الف ع از یزد
سم زدایی سریع
تا حالا یزد سفر نکرده بودم. ما بچه ی غرب هستیم و آب و هوای یزد برامون خیلی گرم بود. ولی توی اولین سفر و درمان راحتی که داشتم سفرهای بعدی به این شهر رو برام تضمین کرد. شب اول درمان یکم درد داشتم که با ویزیت مداوم آقای دکتر و پیگیری پرستار به خوبی گذشت. روز سوم درمان باینقدر حالم خوب بود که با همسرم برای خرید و یزد گردی از باغ دولت آباد سردآوردیم. در کل هم شهر یزد قشنگ بود و هم درمان سم زدایی خوب بود. شعار من: باشد که حفظش کنیم.
ب س از زنجان
سم زدایی سریع
هزینه مصرف مواد بی نهایت شده بود و از نظر ظاهر تخریب زیادی روی صورتم ایجاد شده. همسر و خانواده به بخاطر مصرف من زجر زیادی می کشیدند. با انجام سم زدایی در مرکز فجر و زیر نظر دکتر زارع حالا روند بهبودی رو طی می کنم و از شادی و رضایت خاواده خوشحالم. درمان بسیار عالی بود و فقط باید در حفظ آن کوشا باشم.
ع د از شیراز
سم زدایی سریع
هم تحصیلات عالی داشتم و هم شغل خوب ولی از مصرف مواد لذت نمی بردم. از اینکه چیزی رو از همسرم پنهان کنم عذاب وجدان داشتم. از خوددرمانی می ترسیدم چون نمی خواستم همسرم متوجه بشه. تا اینکه با مرکز درمانی فجر آشنا شدم و دکتر زارع یک درمان راحت و بدون درد روی من انجام دادند.
م غ از لرستان
سم زدایی سریع
سر کل بازی با دوستانم مصرف هروئین رو شروع کردم. وقتی عاشق شدم دیدم ازدواج و مواد با هم نمیشه. زور هروئین اینقدر زیاد بود که با هر بار ترک توی خونه،دوباره مصرف می کردم. دختر مورد علاقه ام بهم شک کرده بود. توی اینترنت دنبال یه جای مطمئن برای درمان بودم که سایت مرکز فجر رو دیدم. تماس گرفتم و با راهنمایی مشاور وارد درمان شدم. و انشاا... کرونا تموم بشه جشن عروسی داریم.
م ظ از اصفهان
سم زدایی سریع
توی نوجوانی تصادف سختی کردم که داشتم توانایی راه رفتنم رو از دست می دادم. به خاطر درد و مشکلات جسمی و پیشنهاد دوستانم مواد مصرف کردم. سالی یکبار ترک می کردم و دوباره مصرف می کردم. کلا بی انگیزه بودم. با شرکت در جلسات مشاوره و بالابردن انگیزه و امید به زندگی زیر نظر دکتر زارع ترک کردم.
ح م از کرمان
سم زدایی سریع
بعد از زایمان وداشتن درد زیاد با مصرف مواد دردم رو آروم کردم. چون از مواد بی زار بودم به طور خودسرانه قرص متادون خوردم. هر کاری کردم نتونستم مصرف متادون رو قطع کنم. تا اینکه همسرم با مرکز فجر تماس گرفت و با راهنمایی پزشک و مشاور مرکز اول متادون من رو قط کردن و بعد من رو سم زدایی کردند. به خاطر مصرف متادون درمانم کمی سخت بود ولی با همراهی همسرم تونستم موفق بشم.
ک ن از رفسنجان
مصرف حشیش داغونم کرده بود. کارم به صورت تعلیق دراومده بود. بهم مهلت داده بودند تا ترک کنم. ولی ترک سخت بود. تاریخ گزینش معلمی نزدیک بود من مونده بودم چکار کنم. تا اینکه خواهرزداه ام منو به مرکز فجر برد زیر نظر دکتر زارع درمان شدم. مدتی بعد رفتم سر کار و الان از زندگی لذت می برم.
رضا م از یزد
سم زدایی سریع

سم زدایی اعتیاد با استفاده از روش‌های سریع و آسان

سم زدایی اعتیاد یکی از روش‌های سریع و بدون درد جهت درمان بیمار معتاد به انواع مواد مخدر افیونی مانند تریاک،شیره، هرویین و داروی متادون و… است. فرایند ترک اعتیاد ممکن است برای بسیاری از افراد بیمار، دردناک و غیرقابل تحمل باشد؛ به همین دلیل، استفاده از روش های سم زدایی سریع اعتیاد باعث می‌شود که افراد بیمار و معتاد به مواد مخدر، بتوانند بدون درد تجربه ترک اعتیاد را داشته باشند.

 • سم زدایی اعتیاد چیست؟
 • آیا می‌توان سم زدایی اعتیاد را در خانه انجام داد؟
 • روند سم زدایی اعتیاد
 • عوارض جانبی سم زدایی اعتیاد
 • سم زدایی اعتیاد در دوران بارداری
 • سم زدایی اعتیاد بر اساس نوع ماده مخدر
 • سم زدایی سریع اعتیاد و ریسک‌های آن
 • زندگی بیمار پس از سم زدایی اعتیاد
 • کلام آخر درباره سم زدایی اعتیاد
سم زدایی اعتیاد

سم زدایی اعتیاد چیست؟

فرایند سم زدایی مواد (Detoxification) به فرایندی گفته می‌شود که در طی آن، مواد اعتیاد آور از بدن شخص بیمار پاکسازی می‌شوند. هدف اصلی از عمل سم زدایی اعتیاد، مدیریت و کنترل آسان علائم ترک در هنگام قطع مصرف مواد مخدر است.

البته فرایند سم زدایی مواد برای همه بیماران یکسان نیست و مدت زمان و نوع داروهایی که در فرایند سم زدایی اعتیاد استفاده می‌شوند بسته به نوع مواد مخدری که بیمار مصرف کرده و همچنین مدت زمانی که بیمار معتاد آن مواد بوده است، می‌باشد.

داروهایی که در سم زدایی استفاده می‌شود باعث شده تا بیماران بتوانند در طول ترک اعتیاد، احساس آرامش کرده و تجربه دردناکی نداشته باشند.

در فرایند سم زدایی و پاکسازی علائم اعتیاد، مدت زمان آن متغیر است و بسته به فاکتورهایی، مدت زمان دوره درمانی سم زدایی می‌تواند برای بیماران متفاوت باشد. برخی از فاکتورهایی که برای تعیین مدت زمان سم زدایی اعتیاد مورد بررسی قرار می‌گیرند، عبارتند از:

 • نوع ماده مخدری که بیمار به آن اعتیاد پیدا کرده است.
 • مدت زمان اعتیادی که بیمار به ماده مخدر داشته.
 • شدت اعتیاد.
 • روش مصرف مواد مخدر (سیگار کشیدن، تزریق، بلعیدن و…)
 • مقدار مواد مخدری که بیمار در یک زمان مشخص مصرف می‌کند.
 • سابقه خانوادگی.
 • آرایش ژنتیکی.
 • وضعیت سلامت و پزشکی.
 • شرایط اساسی سلامت روحی و روانی.

آیا می‌توان سم زدایی اعتیاد را در خانه انجام داد؟

انجام فرایند سم زدایی مواد در خانه می‌تواند ریسک بسیار بالا و خطرناکی باشد؛ زیرا امکان فوت بیمار وجود دارد. ترک اعتیاد بدون نظارت پزشکی می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند تشنج و کم آبی شدید بدن بشود.

برنامه‌های سم زدایی سریع اعتیاد در مراکز درمانی وجود دارد که در طی آن، به منظور جلوگیری از عوارض خطرناک از داروهای مناسبی استفاده می‌شود. افراد مبتلا به اعتیاد شدید باید روش‌های سم زدایی اعتیاد به صورت بستری بودن را انتخاب کنند؛ زیرا ترک اعتیاد برای این دسته از بیماران ریسک بالایی دارد و باید نظارت دقیق و کامل پزشکان وجود داشته باشد.

روند سم زدایی اعتیاد

نیازهای سم زدایی برای بیماران، متفاوت است. به طور عمومی و در بیشتر موارد، روند سم زدایی مواد در سه مرحله اتفاق می‌افتد:

ارزیابی

در این مرحله کادر درمان، بیماران را از نظر مشکلات روحی و جسمی، غربال‌بندی می‌کنند. سپس پزشکان با استفاده از نتایج مصاحبه ی اولیه با بیمار، مقدار مواد مخدر موجود در بدن و سیستم بدن بیمار درمان را شروع می کنند.این مرحله درواقع به پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند سطح و مقدار داروهای مورد نیاز برای سم زدایی اعتیاد بیمار را تعیین کنند.

همچنین در این مرحله، مروری جامع بر روی تاریخچه مصرف‌های دارویی، پزشکی و روانشناسی بیمار صورت می‌گیرد. این نوع اطلاعات پایه و اساس مدت زمان برنامه درمانی بیمار را تشکیل می‌دهد.

پایدارسازی

مرحله بعدی، ثبیت و پایدارسازی بیمار با برنامه درمانی پزشکی و روانی است. هدف از مرحله پایدارسازی، جلوگیری از هرگونه آسیب به بیمار است. در این مرحله پزشکان برخی از داروهای ترک اعتیاد را برای کاهش علائم اعتیاد و جلوگیری از بروزآمدن هرگونه عوارض تجویز می‌کنند.

آماده سازی و آغاز دوره درمانی

مرحله آخر سم زدایی، آماده سازی برای برنامه درمانی است. در این مرحله، پزشکان بیماران خود را با برنامه درمانی و آنچه که در پیش‌رو دارند، آشنا می‌کنند. همچنین در این مرحله، پزشکان روش بستری بودن بیمار را توصیه می‌کنند زیرا شانس درمان بیمار در مدت زمان کمتر، بالاتر است.

سم زدایی سریع اعتیاد

تعرفه درمان اعتیاد

واحد مالی

جهت کسب اطلاع از تعرفه های درمان به روش سم زدایی سریع دکمه مشاهده تعرفه را کلیک کنید

عوارض جانبی سم زدایی اعتیاد

فرایند سم زدایی مواد می‌تواند دردناک و خطرناک باشد. به همین دلیل، سم زدایی پزشکی بسیار مهم است. سم زدایی با نظارت پزشکی به بیماران این اجازه را می‌دهد تا بتوانند در یک محیط امن، راحت و همراه با امکانات کامل، برنامه درمانی ترک اعتیاد خود را انجام دهند. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که میزان نظارت در سم زدایی بستری و سرپایی متفاوت است.

در نتیجه اینگونه می‌توان گفت که برنامه سم زدایی سریع اعتیاد تحت نظارت پزشکی، می‌تواند از بروز عوارض خطرناک ترک مواد مخدر جلوگیری کند.

اگرچه سم زدایی تحت نظارت پزشکی می‌تواند علائم و عوارض ترک را به محدودترین حالت ممکن برساند، اما با این حال تعدادی از عوارض جانبی اجتناب ناپذیری وجود دارد که برخی از رایج‌ترین آن‌ها، شامل موارد زیر است:

 • اضطراب و عصبانیت
 • بیخوابی
 • حالت تهوع
 • ناراحتی بدن
 • نوسانات خلقی
 • خواب ناکافی
 • مشکل در تمرکز

سم زدایی اعتیاد در دوران بارداری

یک خانم حامله، انگیزه قوی برای ترک مواد مخدر به خاطر کودک خود دارد. مصرف مواد مخدر در حین بارداری، علاوه بر آسیب به مادر، به فرزند متولد نشده نیز آسیب جدی می‌رساند. اگر روند سم زدایی به صورت خانگی انجام شود به طوری که مادر تصمیم به قطع ناگهانی مصرف مواد مخدر بگیرد، می‌تواند باعث ایجاد استرس بر روی فرزند متولد نشده و همچنین زایمان زودرس و درد جنین شود.

سم زدایی مواد با نظارت پزشکی، یک ضرورت مطلق برای بانوان باردار است؛ زیرا علائم ترک ممکن است برای جنین مضر باشد. هدف از سم زدایی سریع اعتیاد برای بانوان، جلوگیری از بازگشت اعتیاد به مواد مخدر و همچنین مدیریت درد است.

متخصصان و پزشکان سم زدایی، در حین سم زدایی و ترک اعتیاد مادر، فرزند متولد نشده را سالم و امن نگه می‌دارند. پزشکان غالباً داروهایی را برای تثبیت و آماده سازی بانوان باردار در روند سم زدایی، تجویز می‌کنند. سم زدایی الکل و مواد افیونی معمولاً بیشترین خطر را برای کودکان متولد نشده ایجاد می‌کند.

سم زدایی اعتیاد بر اساس نوع ماده مخدر

فرایند سم زدایی مواد برای برخی از افراد، بسته به نوع مواد مخدری که مصرف می‌کنند، می‌تواند دشوار باشد. بسته به نوع ماده مخدر مصرفی بیمار، علائم ترک می‌تواند بیشتر جسمی یا روانی باشد.

به عنوان مثال، ترک کوکائین بیشتر علائم روانی را به همراه دارد. سم زدایی شامل مدیریت هوس، میل و اضطراب اولیه است. اما ترک الکل شامل علائم جسمی مانند تشنج و گاهی اوقات فوت است.

سم زدایی مواد اغلب شامل داروهایی است که اثرات مواد مخدر را برای بدن بیمار تقلید و شبیه سازی می‌کنند؛ همین کار باعث می‌شود تا علائم ترک به حداقل برسد.

مواد مخدری که بیشتر خطر را برای سم زدایی دارند، اغلب بیشتر به دارو نیازمند هستند، مانند الکل و بنزودیازپین (benzodiazepine). همچنین مواد مخدری که نسبت به دیگر موادها برای سم زدایی دردناک‌تر هستند، مواد افیونی به خصوص هروئین است.

سم زدایی سریع اعتیاد و ریسک‌های آن

سم زدایی سریع اعتیاد روشی برای پاکسازی بدن بیمار از مواد مخدر در بازه زمانی بسیار کوتاه است. درواقع اینگونه می‌توان گفت که سم زدایی سریع، دوره درمانی کوتاه‌تری را نسبت به سم زدایی معمولی دارد. برخی از بیمارانی که تجربه سم زدایی سریع را داشته‌اند اینگونه می‌گویند که این روش، روشی سریع‌تر برای پاکسازی بدن از ماده مخدر است به طوری که از هرگونه درد و عوارضی، جلوگیری می‌شود.

اما سم زدایی سریع می‌تواند هم خطرناک و هم کمی گران باشد. در فرایند سم زدایی سریع اعتیاد، فرد بیمار در آرامش قرار گرفته و سپس داروهای تجویز شده برای او مورد استفاده قرار می‌گیرند و این داروها، تاثیرات مواد مخدر را در بدن بیمار شبیه سازی می‌کنند.

روش سم زدایی سریع اعتیاد در ابتدا برای افرادی توسعه یافت که به مواد مخدر افیونی دار مانند هروئین و مسکن‌ها، معتاد بوده‌اند. خطرناک ناشی از سم زدایی سریع اگر زیر نظر پزشک نباشد و خودسرانه انجام شود اغلب از مزایای آن فراتر می‌رود. برخی از خطراتی که سم زدایی سریع در منزل به همراه دارد، عبارتند از:

 • حمله قلبی
 • پارانویا
 • درجه حرارت بالای بدن
 • عفونت
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • مشکلات تنفسی

روش دیگری از سم زدایی با نام سم زدایی فوق سریع وجود دارد که در این نوع روش از سم زدایی، فرد بیمار در کمتر از چند ساعت، برنامه درمانی خود را می‌گذراند. طبق گفته مؤسسه Coleman، تقریباً به ازای هر پانصد نفر، یک نفر بر اثر سم زدایی فوق سریع فوت می‌کند.

برنامه های سم زدایی سریع، دو تا سه روز طول می‌کشد و خطرناک بسیار کمتری را هم به دنبال دارد. روش‌های سم زدایی سریع نیز نسبت به سم زدایی معمولی، هزینه بیشتری را به همراه دارد.

زندگی بیمار پس از سم زدایی اعتیاد

فرایند سم زدایی تنها اولین بخش از ترک اعتیاد بیمار است. فرایند درمانی سم زدایی به تنهایی برای بهبودی بیمار کافی نیست. افراد بیمار و معتاد باید بخش روانی اعتیاد خود را هم درمان کنند. در این شرایط، آن‌ها می‌توانند با صحبت با مشاوره، شرکت در گروه‌های حمایتی و برنامه‌های توانبخشی، بخش روانی اعتیاد خود را درمان کنند.

کلام آخر درباره سم زدایی اعتیاد

فرایند سم زدایی مواد، می‌تواند بهترین گزینه برای ترک اعتیاد به شمار بیاید. اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان دچار اعتیاد به مواد مخدر است، می‌توانید از روش سم زدایی اعتیاد استفاده کنید؛ زیرا این روش کمترین درد و همچنین عوارض جانبی بسیار کمی را به همراه دارد و باعث می‌شود که فرد بیمار، در یک مکان آرام همراه با امکانات کامل و نظارت پزشکی، تحت درمان قرار گیرد.

اشتراک گزاری مطالب در شبکه های اجتماعی

Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter
Email

به روز ترین و جامع ترین مطالب درخصوص درمان های دارویی و غیر دارویی اعتیاد

در حال ارسال
نقد‌ و بررسی کاربر
۳٫۵۷ (۱۴ رای)