درمان نگهدارنده با بوپرنورفین (BMT)

مکانیسم اثر قرص بوپرنورفین

بوپرنورفین ( بوپرکسین ) دارویی برای درمان اعتیاد  به مواد مخدر در مطب پزشکان است.  بوپرنورفین به  سبب ماهیت خود از سایر  مواد  مخدر  متفاوت  است  چرا  که  یک   آگونیست  نسبی   است.   بوپرنورفین   ( بوپرکسین )    با   فرمول   شیمیایی C29H41NO4 یک ماده مخدر نیمه صناعی  مشتق از  تبائین thebaine است که خود از آلکالوئیدهای  خشخاش Papaver somniferum بدست آمده است. بوپرنورفین ( بوپرکسین ) یک آگونیست نسبی partial agonist است. این به این معنی که ،  بوپرنورفین ( بوپرکسین ) یک   ماده مخدر است ، و به طبع آن می تواند عوارض معمول مواد مخدر و عوارض جانبی آن را مانند افت تنفسی و نشئگی را سبب شود ،  و ماکزیمم اثر آن كمي کمتر از آگونیست های کامل مانند هروئین و متادون است.

اثرات آگونیستی  بوپرنورفین ( بوپرکسین ) به طور خطی با افزایش دوز دارو افزایش می یابد ، تا زمانی که به یک پلاتو ( کفه ) برسد  و در آن صورت با افزایش بیشتر در دوز ، این  آثار  افزایش نمی یابد. این مسأله بنام سقف اثر یا ceiling effect موسوم است. در واقع ، بوپرنورفین ( بوپرکسین ) می تواند اثر آگونیست های کامل را بلوکه کند و در نتیجه سبب بروز علایم ترک شدید در یک بیمار مصرف کننده مواد مخدر شود. این در حقیقت  نتیجه  میل  بالای  بوپرنورفین ( بوپرکسین ) به  گیرنده های مخدر است.  بوپرنورفین ( بوپرکسین ) در مقایسه با مواد مخدر میل بالاتری برای اتصال به گیرنده های  مواد مخدر دارد.  این مسأله منتج به  غلبه بر سایر مخدر و پیروزی در رقابت برای اتصال به این گیرنده ها میشود.

تعرفه درمان اعتیاد

واحد مالی

جهت کسب اطلاع از تعرفه های درمان به روش سم زدایی سریع دکمه مشاهده تعرفه را کلیک کنید

راهنمای مصرف قرص بوپرنورفین

استفاده نامناسب  از بوپرنورفین  می‌تواند  منجر به  بروز عوارض  جدی و حتی  مرگ شود.در صورت  استفاده از  سایر مواد مخدر، عوارض جانبی بوپرنورفین شدت بیشتری می‌یابند. بنابراین باید این دارو را دقیقا طبق دستورات پزشکتان و به میزان تجویز شده استفاده کنید.ازمصرف دارو بیش ازمیزان تجویزشده یا در مدت زمانی طولانی‌تر خودداری کنید.از شکستن قرص و حل نمودن آن در هر مایعی به منظور تزریق در رگ خودداری کنید. این عمل می‌تواند باعث مرگ بشود. تمامی اعضای  خانواده‌  تان را  درجریان بگذارید که تحت درمان با بوپرنورفین هستید تا در مواقع ضروری از  وضعیت شما آگاه باشند.قرص  زیر زبانی  بوپرنورفین را زیر زبانتان قرار دهید و اجازه دهید کاملا حل شود.از جویدن و بلعیدن آن به صورت کامل خودداری کنید.س از مصرف این دارو برای مدت زمان نسبتا طولانی، قطع یک باره آن باعث بروز نشانگان ترک می‌شود.بدون مشورت با پزشک معالج‌تان، مصرف دارو را به صورت ناگهانی متوقف نکنید.  شاید نیاز باشد مصرفتان را به تدریج  کمتر و کمتر کنید تا  بتوانید مصرف آن را به  طور کامل قطع نمایید.دارو را در دمای اتاق دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.  تنها به  اندازه  مصرف  چند روز از  داروی‌  تان  را در مکانی  قابل دسترسی قرار دهید و مقدار عمده  دارو را در مکانی دور از دسترس سایرین  نگهداری کنید.  زیرا   این  دارو  می تواند  مورد  سوء  مصرف  واقع شود. مراقب  باشید  که  داروهای‌  تان  در  دسترس و    مورد  سوء  استفاده  قرار نگیرد.

اشتراک گزاری مطالب در شبکه های اجتماعی

Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter
Email

به روز ترین و جامع ترین مطالب درخصوص درمان های دارویی و غیر دارویی اعتیاد